728 x 90

آیین آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه باقرالعلوم برگزار شد

  • 1398/7/18 پنجشنبه
روابط عمومی دانشگاه باقرالعلوم علیه السلام

به گزارش روابط عمومی دانشگاه باقرالعلوم علیه السلام، آیین آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه باقرالعلوم(ع) در حالی سه شنبه شانزدهم مهرماه طی مراسمی رسمی با حضور رییس، اساتید، اعضای هیات علمی و دانشجویان این دانشگاه حوزوی برگزار شد، که رشته های مختلف تحصیلی این دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از شهریورماه دروس خود را آغاز کرده اند.

این گزارش حاکی است، در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه باقرالعلوم، حجت الاسلام والمسلمین مریجی رییس دانشگاه، حجت الاسلام فیروزجایی معاون پژوهشی و محمد ستوده معاون آموزش دانشگاه سخنرانی کردند؛ در این مراسم گزارشی از اهداف، فعالیت ها و اقدامات آموزشی و پژوهشی دانشگاه باقرالعلوم(ع) ارائه شد.

اهمیت دغدغه‌مندی و مسأله محوری دانشجویان

 

حجت الاسلام والمسلمین مریجی، رییس دانشگاه باقرالعلوم(ع) در این مراسم با اشاره به رسالت دانشگاه باقرالعلوم(ع) اظهار داشت: دانشگاه باقرالعلوم(ع) حرکتی موازی با دیگر دانشگاه‌ها و تولید مثل نیست، بلکه این دانشگاه اهداف متفاوتی دارد و با حضور دانشجویان و هدایتگری اساتید به دنبال تولید علم است.

وی دغدغه‌مندی و مسأله محوری دانشجویان را مهم خواند و تأکید کرد: دانشجو باید دغدغه دین و فرهنگ داشته باشد و موضوع و مسأله از درون و از ذهن وی بجوشد؛ بنابراین مسأله و موضوع پایان نامه نباید از بیرون به وی دیکته شود.

وی دوران تحصیلی دانشگاه را فرصتی برای آشنایی با زبان روز خواند و ابراز داشت: امروز نیاز است که معارف ارزشمند دین اسلام و مراسم عظیم بیست میلیونی اربعین برای دنیا با زبان علمی تبیین شود.

وی با بیان روایتی از رسول گرامی اسلام(ص) خاطرنشان کرد: حضرت فرمودند: «لا تجعلونی کقدح الراکب» مرا و دین مرا قدح راکب قرار ندهید؛ قدح راکب کنایه از ناچیزشمردن است؛ در گذشته، آخرین چیزی که کاروان‌ها برمی‌داشتند و ناچیز شمرده میشد، قدح و ظرف آبخوری بود؛ بنابراین اگر ما در دانشگاه تخصص گرفتیم، با علوم غربی آشنا شدیم، اینها را اصل قرار ندهیم و مصداق این روایت قرار نگیریم؛ بلکه اصل باید دین و ارزش‌های اسلامی باشد.

وی به ارزش علم در روایات اشاره کرد و افزود: در روایات، علم به مثابه سلطان شمرده شده، چنان که امروز برای غرب سلطنت مادی ایجاد کرده است؛ اما جنبه معنوی آن مهمتر است؛ از این جهت در کسب علم نباید منافع مادی و دنیوی لحاظ شود.

سه نشریه آیین حکمت، تاریخ اسلام و علوم سیاسی دارای رتبه علمی پژوهشی هستند


حجت الاسلام فیروزجایی معاون پژوهش دانشگاه باقرالعلوم، رسالت اصلی دانشگاه باقرالعلوم را توسعه و بسط و گسترش علوم انسانی اسلامی ذکر و تصریح کرد: برای تحقق این مهم و نیز جابجا کردن مرزهای دانش، صرف اکتفا کردن به جنبه های آموزشی کافی نیست
.

این استاد دانشگاه گفت: فعالیت ها و اقدامات آموزشی باید با پژوهش محور باشد، ما در دانشگاه باقرالعلوم در تلاش هستیم زمینه تحقق این مهم را برای دانشجویان و طلاب عزیز فراهم کنیم.

حجت الاسلام فیروزجایی گزارشی از فعالیت‌های بخش پژوهش این دانشگاه ارائه و اعلام کرد: آمادگی داریم کرسی های ترویجی، علمی، نقد و نظر و کرسی‌های نظریه پردازی را در موضوعات مختلف برگزار کنیم.

معاون پژوهش دانشگاه باقرالعلوم(ع) کمک به ارتقای پایان های دانشجویان را از دیگر فعالیت های این معاونت ذکر و تصریح کرد: در این راستا آماده هستیم کارگاه‌هایی را در خصوص پایان نامه نویسی، موضوعات مورد نیاز و طرح های پروپوزال برای طلاب و دانشجویان برگزار کنیم

برگزاری جشنواره انتخاب پژوهشگران برتر دانشگاه باقرالعلوم
 

حجت الاسلام فیروزجایی به نشریات دانشگاه اشاره کرد و گفت: سه نشریه آیین حکمت، تاریخ اسلام و علوم سیاسی، دارای رتبه علمی پژوهشی هستند و دانشجویان می‌توانند مقالات خودشان را به بخش پژوهش بفرستاده، تا بعد از ارزیابی و تأیید در نشریه چاپ شود.

وی همچنین از برگزاری جشنواره انتخاب پژوهشگران برتر و نخبه دانشگاه باقرالعلوم در آذر ماه همزمان با هفته پژوهش با هدف شناسایی و حمایت از نخبگان پژوهشی خبر داد.

معاون پژوهش دانشگاه باقرالعلوم در پایان گفت: بدون فعالیت پژوهشی جدی، دستاورد قابل قبولی در بخش آموزش بدست نخواهد آمد.


سخنرانی معاون آموزش دانشگاه باقرالعلوم

محمد ستوده معاون آموزش دانشگاه باقرالعلوم در سخنرانی خود بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را فرصتی برای بازشناسی مسؤولیت ها و رسالت حوزویان و دانشگاهیان دانست.

وی با بیان این که از نگاه رهبری دانش مهم ترین عامل عزت کشور است، ابراز داشت: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی راهنمای پژوهشگران، دانشگاهیان و طلاب در دهه های پیش رو است.

معاون آموزش دانشگاه باقرالعلوم در ادامه مدرک گرایی، حافظه محوری و تقلید از غرب را از جمله آفات متوجه برخی مراکز آموزش عالی کشور برشمرد.

ستوده با بیان این که رسالت آموزشی ما حرکت در جهت تولید علم با الهام از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است، گفت: حرکت در این مسیر نیاز به همدلی و روحیه جهادی و تلاش خستگی ناپذیر دارد.

معاون آموزش دانشگاه باقرالعلوم در بخش پایانی سخنان خود با بیان برخی توصیه ها و تشریح آیین نامه های موجود دانشگاه، نظم و انضباط آموزشی را به لحاظ کمی و کیفی نکته ای مهم خواند و بر لزوم اهتمام بیش از پیش دانشجویان به این نکات تاکید کرد.

گفتنی است، دانشگاه باقرالعلوم(ع) با الهام از رهنمودهای امام امت(ره)، مقام معظم رهبری و با پشتیبانی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بنیاد نهاده شد و آموزش و پژوهش علوم انسانی دینی، به گونه‌ای که پاسخ‌گوی الزامات عصر ما باشد، ماموریت اصلی آن می باشد.

 
امتیاز دهی
 
 

فصلنامهعلوم سیاسی فصلنامهتاریخ اسلام فصلنامهآیین حکمت فصلنامهفرهنگ پژوهش
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

دانشگاه باقرالعلوم (عليه السلام)
مجری سایت : شرکت سیگما